نصب درب ریلی - انواع درب ریلی جهت نصب

نصب درب ریلی به چند حالت مختلف است ولی کارکرد و شکل آنها کاملا یکسان می باشند. براین اساس وزن درب ریلی و اندازه درب مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت درب ریلی پارکینگ می باشد. درب ریلی پارکینگ منازل معمولا از سایز کوچکی برخوردار می باشند، بنابراین هم طول درب و هم وزن آن کاهش می یابد و امکان نصب موتور درب اتوماتیک ریلی با قدرت پایین را می دهد که همین امر می تواند قیمت را بسیار کاهش دهد این نوع درب ها بیشترین کاربرد را در درب های پارکینگ و همچنین شرکت ها و ادارات دارند.

مجموعه ایمن صنعت با سال ها دانش و تجربه آماده ارائه خدمات تولید، راه اندازی و نصب درب ریلی به شما عزیزان می باشد. علاوه بر این خدمات در زمینه نصب دزدگیر اماکن، نصب راه بند، نصب دوربین مداربسته، نصب جک درب، نصب کرکره برقی نیز خدمات شایانی را ارائه می دهد کافیست با شماره 09126788378 تماس بگیرید.

درب ریلی چیست؟

درب ریلی یکی از متداول ترین درب هایی است که در ساختار آن معمولا یک لنگه بر روی یک ریل حرکت می کند. درب ریلی را به نام درب کشویی یا درب کشویی ریلی نیز می شناسند. این نوع درب ها بیشترین کاربرد را در درب های پارکینگ و همچنین شرکت ها و ادارات دارند. درب های ریلی می توانند هم دستی بوده و هم اتوماتیک باشند. درب های ریلی که با دست باز می شوند به طور معمول برای فضاهای داخلی منازل و به عنوان درب داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

درب های ریلی اتوماتیک کشویی پارکینگی بیشتر مناسب پارکینگ هایی است که دارای فضای محدودی در عمق و بالای محیط پارکینگ یا محوطه می باشد. و ضمناً در فضاهای جانبی سمت راست یا چپ محل نصب درب برای حرکت کشویی درب اتوماتیک به اندازه کافی فضا وجود دارد. مکانیزم کار این نوع درب ریلی به صورت کششی و به وسیله چرخ دنده پرقدرت بر روی دنده شانه ای می باشد. سیستم اتوماسیون این دربها با استفاده از انتقال قدرت گیربکس در دو مدل چرخ دنده شانهای و زنجیری ارائه می گردد.

درب ریلی اتوماتیک به چند حالت قابل نصب می باشد ولی کارکرد و شکل آنها کاملا یکسان می باشند. براین اساس وزن درب ریلی و طول درب مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت درب ریلی اتوماتیک می باشد. درب ریلی پارکینگ منازل معمولا از سایز کوچکی برخوردار می باشند، بنابراین هم طول درب و هم وزن آن کم می باشد و امکان نصب موتور درب ریلی اتوماتیک با قدرت پایین را می دهد که همین امر می تواند قیمت را بسیار کاهش دهد نوع دیگری از همین درب برای ورودی کارخانجات یا سازمان ها نصب می شود که به دلیل سایز بزرگ درب نصب شده لوازم و قطعات بادوام تر و پرقدرت تری بایستی نصب و پشتیبانی شوند که موجب افزایش قیمت درب اتوماتیک ریلی نصب شده می شود.

ساختار کلی درب ریلی :

ساختار کلی درب ریلی اتوماتیک به گونه ایست که یک لنگه درب که به طور معمول بیشتر از 2 متر طول دارد به صورت کشویی و بر روی ریل به سمت چپ یا راست حرکت می کند و فضای ورودی را به صورت کامل باز می کند. جک درب ریلی پارکینگ قابلیت نصب بر روی سطح زمین یا بالای درب را دارا می باشد. معمولا هر پکیج موتور درب ریلی دارای 4 متر ریل دندانه شانه ای می باشد که چنانچه طول درب بیش از این مقدار باشد باید به ازای هر متر طول اضافه ریل های 1 متری اضافه برای درب پیش بینی کرد.

نصب درب ریلی

انواع درب های ریلی :

درب های ریلی می توانند هم دستی بوده و هم اتوماتیک باشند. درب های ریلی که با دست باز می شوند به طور معمول برای فضاهای داخلی منازل و به عنوان درب داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این نوع درب ها به عنوان درب کمد دیواری، درب اتاق و درب سرویس بهداشتی رایج است و باعث زیبایی خانه می شود (البته به دلیل داشتن کیفیت و دوام بالای آهن در مجموعه ایمن صنعت از درب ریلی آهنی استفاده می شود). ایمن صنعت جهت خرید و نصب درب ریلی آماده ارائه خدمات با کیفیت عالی و قیمت مناسب به شما عزیزان میباشد.

درب ریلی در مراکز خرید :

در مراکز خرید در صورتی که ماشین حمل بار برای تحویل اجناس جدید به مرکز خرید برود، نیازی نیست که متصدی فروشگاه را از نزدیک ببیند. متصدی فروشگاه از دوربین مدار بسته او را می بیند و با تلفن همراه خود درب را برای او باز می کند. متصدی درب را به گونه ای تنظیم کرده که فقط با دستور او خروج ممکن است. برای این منظور تنها کافی است تمام سنسورهای حرکتی درب را غیر فعال کند. درب پارکینگ به تلفن هوشمند متصدی متصل است و از دستورات او پیروی می کند. در فروشگاه های خرده فروشی نیز می توان از درب ریلی، برای ورود و خروج مشتری نیز استفاده کرد.

درب ریلی در فرودگاه :

در فرودگاه ها می توان از درب ریلی برقی استفاده نمود. پس از چک بدنی، در صورتی که به فردی مشکوک شوند او را به اتاق بازجویی فرودگاه ببرند. درب این اتاق به صورت یک طرفه عمل می کند. فقط برای ورود در باز می شود. برای خروج به اجازه متصدی فرودگاه نیاز است. به این صورت اگر فرد مجرم باشد نمی تواند به این سادگی فرار کند.

درب ریلی در هتل ها :

در هتل ها درب ریلی اتوماتیک را می توان به کار گرفت. به گونه ای که به محض نزدیک شدن به این درها سنسور های حرکتی عمل کرده و در را باز می کند.

مراحل نصب درب اتوماتیک ریلی یا درب اتوماتیک کشویی :

 • جاگذاری ناودانی 8 مماس با کف زمین
 • ثابت نمون ریل در داخل ناودانی
 • نصب چرخ در زیر درب ریلی
 • در انتها اطمینان از تراز درب کشویی

اجزای اصلی درب ریلی و اتوماتیک :

 • آهن ربایی پایین
 • ریل فلزی
 • جک ریلی
 • آهن ربایی بالا
 • فلاشر
 • موتور مخصوص درب
 • چشمی تشخص مانع
 • مدار کنترل یا فرمان
 • دندان شانه ای

مزایای استفاده از درب ریلی و نصب آن :

برای استفاده از درب ریلی محدودیتی وجود ندارد و در همه مکان ها می توان از آن ها استفاده کرد.درب ریلی نسبت به درب لولایی فضای کمتری اشغال می کند . به کنترل پنل خارجی نیاز ندارد و به دلیلی وجود سیستم مدیریت چشمی در درب ریلی در هنگام باز و بسته شدن ایمنی به طور کامل تامین می شود.سرعت نصب و راه اندازی درب ریلی بالاست و به راحتی انجام می شود.درب های ریلی استحکام بالایی دارد وپوشش رنگ آن ها ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی است.

ویژگی های درب ریلی اتوماتیک :

 • عملکرد آسان در باز و بسته شدن توسط ریموت، کلید یا وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه
 • دارا بودن سرعت بالا
 • قابلیت نصب باطری ذخیره کننده برای کارکرد در زمان قطع برق
 • قابلیت تردد نامحدود
 • جهت استفاده بر روی درب های عریض و سنگین
 • داشتن حداقل صدا و حداکثر قدرت
 • دارای سنسور حرکتی و چشم مادون قرمز جهت کنترل و کاهش سرعت در برخورد با موانع

درب ریلی

درب ریلی در چه مکان هایی دیگر کاربرد دارد؟

به تمام فضای ورودی پارکینگ نیاز باشد. وزن دربهای ریلی مهمترین گزینه برای انتخاب جک پارکینگی ریلی می باشد. به طور معمول استاندارد درب های ریلی مسکونی بین 200 کیلوگرم تا 1000 کیلوگرم می باشد. درب های ریلی صنعتی نیز از 500 کیلوگرم تا 4000 کیلوگرم می باشند. محدودیتی برای استفاده از درب ریلی وجود ندارد و قابلیت استفاده در پارکینگ های مسقف و روباز را دارند. در مکان هایی چون درب پارکینگ، درب مغازه، فرودگاه، هتل و ... کاربرد دارد.

نصب درب ریلی :

سیم کشی لوازم جانبی در ریلی برقی  مانند چشمی ، فلاشر و غیره را مانند نقشه کاتالوگ اصلی انجام بدهید. بعد از سیم کشی لوازم جانبی مرحله شناسایی لوازم جانبی را باید انجام داد.جهت انجام این کار باید با استفاده از کاتالوگ راهنمای برد این امر را انجام داد. تنوع در نوع برد های موجود در بازار و ارائه آپشن های مختلف از سوی سازنده ی برد ها باعث می شود که حتما از کاتالوگ استفاده کرد.

درب ریلی اتوماتیک به چند حالت قابل نصب می باشد ولی کارکرد و شکل آنها کاملا یکسان می باشند. براین اساس وزن درب ریلی و طول درب مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت درب ریلی اتوماتیک می باشد. درب ریلی پارکینگ منازل معمولا از سایز کوچکی برخوردار می باشند، بنابراین هم طول درب و هم وزن آن کم می باشد و امکان نصب موتور درب ریلی اتوماتیک با قدرت پایین را می دهد که همین امر می تواند قیمت را بسیار کاهش دهد نوع دیگری از همین درب برای ورودی کارخانجات یا سازمان ها نصب می شود که به دلیل سایز بزرگ درب نصب شده لوازم و قطعات بادوام تر و پرقدرت تری بایستی نصب و پشتیبانی شوند که موجب افزایش قیمت درب اتوماتیک ریلی نصب شده می شود.

 1. ثابت نمون ریل در داخل ناودانی
 2. نصب چرخ در زیر درب ریلی
 3. اطمینان از تراز بودن درب کشویی
 4. جاگذاری ناودانی 8 مماس با کف زمین

مراحل نصب درب ریلی :

 • انجام سیم کشی های چشمی ها و فلاشر و متصل نمودن سیم کشی ها به برد موتور
 • جایگذاری دنده شانه ای ها موازی با چرخ دنده ی موتور
 • نصب برد
 •  جایگذاری پلیت موتور با کف زمین یا سقف که با استفاده از جوشکاری در محل خود با توجه بع اندازه گیری محکم می شود

 : هرآنچه که باید از درب های ریلی استیل بدانید

یکی از خصوصیات مهم درب های استیل ریلی امکان باز و بسته شدن اتوماتیک با بهره گیری از یک موتور گیربکس الکتریکی می باشد . با استفاده از یک اپراتور که در انتهای درب ریلی قرار می گیرند نیروی موتور از طریق یک چرخه ته گرد کوچک به یک ریل دانه دار که اصطلاحا ( دنده شانه ای ) نامیده می شود منتقل شده که این موضوع باعث باز و بسته شدن درب می گردد . انتخاب اپراتور به عواملی چون ابعاد، وزن و تعداد باز و بسته شدن درب در ۲۴ ساعت شبانه روز بستگی دارد. نکته دیگر اینکه این اپراتورها قابلیت برنامه ریزی و تنظیم سرعت اولیه و ثانویه را دارند و در هنگام برخورد با موانع در مسیر حرکت ، کاملا متوقف می شوند.

نصب درب ریلی اتوماتیک برای چه مکان هایی مناسب است؟

درب اتوماتیک ریلی برای مکانهایی استفاده می شود که به تمام فضای ورودی پارکینگ احتیاج دارند و یا اندازه درب ریلی اتوماتیک به قدری بزرگ و سنگین باشد که استفاده از مدل های دیگر مانند درب ریلی پارکینگ اتوماتیک لنگه ای، زیر سقفی یا زیر سطحی مقرون به صرفه نباشد.

از درب بازکن ریلی می توان در پارکینگ های مسقف و باز استفاده نمود زیرا که باز و بسته شدن این درب اتوماتیک کم صدا است و برای ساکنین مجتمع آلودگی صوتی ایجاد نمی کند. امروزه استفاده از درب اتوماتیک کشویی و درب بازکن های ریلی به دلیل کم صدا بودن و زیبایی همچنین کم جا بودن آن در مجتمع های مسکونی و تجاری رو به افزایش است. از محدودیت های درب های ریلی می توان به سرعت پایین آن هنگام باز و بسته شدن درب اتوماتیک و الزام داشتن فضایی آزاد معادل اندازه خود درب ریلی اتوماتیک در سمت چپ و راست آن می توان اشاره کرد.

درب های ریلی در طرح های مختلفی وجود دارد و می توان با انتخاب طرح مناسب به نمای ساختمان زیبایی بخشید.امروزه از درب های ریلی به دلیل صدای کم آن ها در مجتمع های مسکونی و تجاری استفاده می شود.در انتخاب درب ریلی باید به وزن آن و میزان مقاومت آن در برابر باد توجه کرد و با توجه به شیب و شکل و اندازه درب پارکینگ، درب ریلی مناسب انتخاب شود. یکی از مزایای این درب ها این است که محدودیت تردد ندارند و خلاص کننده دستی دارند و در زمان قطع برق به راحتی می توان با دست آن را باز و بسته کرد.

نصب درب اتوماتیک ریلی یا درب اتوماتیک کشویی:

 • جایگذاری دنده شانه ای ها موازی با چرخ دنده ی موتور
 • انجام سیم کشی های چشمی ها و فلاشر و متصل نمودن سیم کشی ها به برد موتور
 • جایگذاری پلیت موتور با کف زمین یا سقف که با استفاده از جوشکاری در محل خود با توجه به اندازه گیری محکم می شود
 • نصب برد
 • برای تهیه چرخ مناسب درب اتوماتیک ریلی توصیه می گردد از چرخ های فلزی استفاده شود. زیرا چرخ های پلاستیکی که در بازار با قیمت پایین موجود می باشد به مرور زمان (کمترین زمان) از بین می رود. این انتخاب باعث چندین برابر شدن هزینه ها می گردد و استفاده از چرخ های فلزی علاوه بر عمر طولانی تر باعث روان تر شدن حرکت در می شود.

نصب درب ریلی پارکینگ :

 • اولین مرحله در نصب درب ریلی پارکینگ، فراهم کردن بستری مناسب برای استقرار درب یا بهتر بگوییم ریل‌های آن است. به همین منظور یک ناودانی را مماس با کف زمین نصب می‌کنند. گاهی بسته به شرایط سطح زمین شاید لازم به حفر محل قرار گیری ریل و بتن ریزی باشد زیرا وزن درب‌ها زیاد است و اگر ساختار سطح زیرین ریل مستحکم نباشد می‌تواند ساختار درب را به کل خراب کند.
 • در مرحله بعد و با اطمینان حاصل کردن از محکم شدن ناودانی باید نسبت به نصب ریل یا چرخ دنده‌ها درون ناودانی اقدام کرد. برای نسبت ریل هم از پیچ‌های مخصوص که در فواصلی مشخص از هم محکم می‌شوند یا جوشکاری استفاده می‌کنند.
 • بعد از نصب ریل و دنده‌ها به نصب برد اقدام می‌شود.
 • در گام بعدی باید چرخ‌ها را که در بین ریل و درب قرار می‌گیرند را نصب کرد.
 • در مرحله بعد نیز درب در جای خود محکم شده و با اندازه گیری‌های دقیق از تراز بودن آن اطمینان حاصل می‌شود.
 • در آخر هم سیم کشی‌های چشمی‌ها و فلاشر و متصل نمودن سیم کشی‌ها به برد موتور صورت می‌گیرد.

انواع درب ریلی پارکینگ :

درب ریلی تک لنگه :

همان‌طور که از اسم این درب‌های ریلی بر می‌آید از یک لنگه ساخته شده‌اند و با توجه به موتوری که روی آن نصب می‌شود و همچنین شرایط پارکینگ به سمت چپ و راست باز و بسته می‌شود. نکته مهم در خصوص این درب‌های ریلی این است که به فضای زیادی نیاز دارند که کامل باز شوند و از طرفی هم با باز شدن ورودی بزرگی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

درب ریلی دو لنگه :

این نوع از درب‌های ریلی که در پارکینگ‌ها نصب می‌شوند از دو لنگه ساخته شده‌اند. تفاوت این نوع با نوع تک لنگه در این است که هر لنگه جدا از لنگه دیگر باز و بسته می‌شود. این درب‌های ریلی در شرایطی به کار برده می‌شوند که فضای لازم برای باز شدن کامل درب‌های تک لنگه وجود نداشته باشد. در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی کوچک به دلیل مجاورت با ساختمان دیگر امکان استفاده از درب‌های تک لنگه وجود ندارد و عمدتاً از این نوع دو لنگه استفاده می‌شود.

در مراحل نصب درب ریلی پارکینگ، شناسایی کورس درب اتوماتیک چگونه است؟

کلید خلاص کن درب اتوماتیک را فعال نموده و درب ریلی را در حالت وسط قرار بدهید و بعد کلید خلاص کن را قفل نمایید. کلیدهای Close و Stop را با هم نگه دارید تا درب اتوماتیک کشویی شروع به حرکت کردن به سمت بسته شدن کند. سپس کلیدهای Close و Stop را رها نمایید و منتظر بمانید تا درب ریلی اتوماتیک یک مرحله کامل بسته شدن و باز شدن کامل و مجدداً بسته شدن را انجام دهد. در انتها درب ریلی اتوماتیک Stop کرده و چراغ‌های L۳ و L۲ شروع به چشمک زدن می کند.

بـا مـا در ارتبـاط بـاشـید

همواره آماده ارائه خدمات به شما هستیم

تماس با ما