خرید آسانسور ساختمانی

قیمت نصب آسانسور امروزه بسیاری از ساختمان هایی که ساخته می شوند ساختمان و ساختمان های مسکونی هستند که صرفا فقط افراد در درون ساختمان ها سکونت دارند اما بسیاری از افراد به دنبال خرید آسانسور خانگی هستند و یکی از اولویت های بسیار مهم برای آنها قیمت خرید آسانسور می باشد.
قیمت آسانسور در شرکتهای مختلف متفاوت می باشد اما شرکت های بسیار زیادی در ایران و در استان تهران و کرج وجود دارند که خدمات فروش آسانسور را انجام میدهند و قیمت اجرا آسانسور در این شرکت ها بسیار بالا میباشد اما برخلاف این شرکت ها شرکت های هم وجود دارند که خدمات فروش آسانسور خانگی را انجام میده اما قیمت آسانسور و قیمت فروش آسانسور خانگی در این شرکت ها بسیار مناسب تر و شامل خدمات پس از فروش و خدمات حرفه ای و بسیار تخصصی سر نسبت به شرکتهای ابتدایی می باشد.

قیمت آسانسور

آیا برای شما هم پیش آمده است که با خستگی تمام مجبور باشید طبقات زیادی را برای رسیدن به منزل و یا دفتر کاری بالا یا پایین بروید؟ در چنین وضعیتی تنها یک آسانسور می تواند به کمک شما بیاید. قصد ما بر این است تا در این مقاله تمام مواردی که برای خرید و نصب آسانسور به کمک شما می آیند را مورد بررسی قرار دهیم.

پیش از هر چیز اجازه دهید تعریفی ساده از آسانسور را برای شما بیاوریم، آسانسور نوعی ابزار حمل و نقل عمودی است که در ساختمان یا سازه های دیگر برای جابه جایی اشخاص یا کالاها بین طبقات استفاده می شود.

نصب آسانسور

برای ساخت نصب هر آسانسور قطعاً در ابتدای امر، برنامه ریزی و سازماندهی مراحل طراحی و آنالیز اهمیت بسیار زیادی دارد. نصابان آسانسور باید همیشه این مورد را مد نظر داشته باشند تا هم از نظر زمانی و هم از نظر اجرایی دچار مشکل نشوند.

مرحله اول: تهیه نقشه، جانمایی، ابعاد کابین و طرفیت:

۱-تهیه نقشه :

اگر ساختمان در حال احداث باشد و دسترسی دقیق به ابعاد مورد نیاز چاهک میسر نیست، نقشه های زیر لازم است. به عبارتی دیگر قبل از اجرای کامل محل آسانسور و مشخص شدن محل عبور تاسیسات، استفاده از نقشه های اجرایی کمک زیادی به طراحی و زمانبندی مناسب ساخت و نصب آسانسور می کند.

۱-پلان تیپ طبقات شامل پارکینگ – زیر زمین – همکف و طبقات در محل نصب آسانسور

۲-مقطع از چاهک آسانسور با ذکر اندازه های کامل از کف چاله آسانسور تا زیر سقف موتورخانه

۳-پلان پشت بام ساختمان در محدوده چاهک آسانسور به منظور بررسی تأسیسات و تجهیزات احتمالی موجود در اطراف چاهک

۲-جانمایی آسانسور :

.در ساختمان هایی که نیاز به آسانسور دارند، مهندس که طراحی معماری و فضاهای را برعهده دارد، باید از تعداد اسانسور، نوع و ظرفیت آسانسورهای ساختمان در مراحل اولیه طراحی اطلاعات کافی داشته باشد. جانمایی آسانسورها برعهده مهندس معمار است که با توجه به اطلاعات ذکر شده انجام می شود. پیش بینی تمهیدات متناسب با شرایط اقلیمی نیز بر عهده طراح معماری است

آسانسور چیست

 • عوامل موثر در قیمت نصب آسانسور:

 • نوع مدل آسانسور:
 • مدل آسانسور تاثیر بسیاری بر قیمت آسانسور می گذارد زیرا انواع مختلفی از آسانسور ها وجود دارند. از انواع مختلف آسانسور ها می توان به شیشه ای، بالابرنده، هیدرولیک و کششی اشاره کرد. اینکه شما کدام مدل را انتخاب نمایید، بستگی به شرایط استفاده از آسانسور دارد.
 • اتوماتیک بودن آسانسور:
 • در کل می توان گفت هرچقدر سیستم یک آسانسور بیشتر اتوماتیک باشد، طبیعتا قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. برای مثال می توان به درب های اتوماتیک، سیستم های کنترلی و … اشاره کرد؛ هر چه آسانسور شما اتوماتیک تر و هوشمندتر باشد، قیمت آن هم بالاتر است.
 • دربآسانسور:
 • درب های انتخاب شده برای یک نوع آسانسور خاص نیز بر قیمت آن تأثیر خواهند گذاشت. برای مثال، درب های اتوماتیک نسبت به درب های غیر اتوماتیک قیمت بالاتری دارند.
 • موتور آسانسور:
 • همچنین موتور آسانسور هم تاثیر زیادی بر قیمت آسانسور خواهد گذاشت. به همین علت بهتر است از موتور های گیربکس ایرانی استفاده کرد تا هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشند و هم نگران پیدا نشدن قطعات در صورت خرابی آن نباشید.
 • آسانسورهای گیربکسی:
 • اصولا آسانسور های گیربکس دار نسبت به سایر انواع، مقرون به صرفه تر می باشند. شرکت ها معمولا بر اساس ظرفیت آسانسور و تعداد توقف ها، پکیج قطعات آسانسور را در اختیار کارفرمایان قرار می دهند که می تواند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. همانطور که گفته شد قبل از اقدام به خرید باید بررسی های لازم در مورد نوع آسانسور انجام دهید تا بتوانید بر حسب نیاز بهترین مورد را انتخاب کنید که ماندگاری بالا داشته و انتظارات شما را برآورده کند.
 • کابین آسانسور:
 • اندازه کابین در قیمت آخر آسانسور بسیار موثر می باشد. به طور معمول، کابین های کوچکتر ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند، زیرا آن ها فضای کمتری را اشغال می کنند، نصب آن ها آسان تر بوده و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند، البته گفتنی است که همیشه اینطور نمی باشد.
 • تعداد طبقات آسانسور:
 • آسانسور در بین طبقات مختلف ساختمان توقف می کند که به خاطر همین توقف ها در هر طبقه، آسانسور به مراقبت، تنظیمات، اصلاحات، تعمیر و نگهداری نیاز دارد تا مطمئن شویم آسانسور به درستی کار می کند. بنابراین، هر طبقه اضافی بر قیمت آسانسور و هزینه نصب آسانسور تاثیر می گذارد.
 • عمر ساختمان:
 • برخی اوقات عمر ساختمان هم می تواند در محاسبه قیمت آسانسور تاثیر گذارد. گفتنی است نصب آسانسور در ساختمانی که در حال ساخت است با نصب آسانسور در ساختمان قدیمی کاملا متفاوت می باشد. در نصب آسانسور برای ساختمان قدیمی هزینه های بیشتری باید برای تهیه قطعات پرداخته می شود.

خرید آسانسور

امروزه با گسترش ساخت وسازبه خصوص برج ها و آسمان خراش ها خرید آسانسور و به کارگیری آن در ساختمان یک امرضروری است. قانون استفاده از آسانسور در ساختمان های سه طبقه به بالا لازم الاجرا شده است. شاید بد نباشد این نکته را نیز اضافه کنیم که آسانسورها نه تنها در ساختمان های مسکونی، که در ساختمان های تجاری و کارگاهی با تعداد طبقات بالا نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع آسانسورها

 • آسانسور هیدرولیکی

همانطور که از نام آسانسور هیدرولیکی مشخص است از مکانیزم هیدرولیکی برای جابه جایی کابین بین طبقات استفاده می کند، پیستون هایی که دردرون سیلندر قرار دارند با استفاده از نیروی فشار روغن کابین را بین طبقات جابه جا می کند.

 • آسانسور پیچی

 

از اصلی ترین اجزای آسانسور پیچی می توان به تسمه، پیچ و مهره اشاره بکنیم. این آسانسور دارای ظرفیت کمی است و برای خانه های دوبلکس، ویلاها و ساختمان هایی کوچک ۴ طبقه مناسب است.

 • آسانسور مغناطیسی

آسانسورهای مغناطیسی در مقایسه با سایر آسانسورها از وزن کمتری دارند چراکه وزنه تعادل وکابل ها در این آسانسور حذف شده اند. آسانسورهای مغناطیسی از نیروی برق و مغناطیس برای حرکت کابین استفاده می کند.

 • آسانسور کششی

آسانسور کششی یکی از انواع قدیمی آسانسورهاست که در مراکز تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این آسانسورها توسط سیم بکسل، قرقره و وزنه جابه جا می شوند. از آنجایی که وزنه و کابین آسانسور تمایل دارند به تعادل برسند، انرژی کمتری برای به حرکت درآوردن کابین مورد نیاز است.

اشتراکات انواع آسانسورها

علی رغم تفاوت هایی که در انواع آسانسورها و محل استفاده از آنها وجود دارد، اشتراکاتی نیز برای آنها قابل مشاهده است. یکی از اساسی ترین اشتراکات آسانسورها این است که همه ی آنها دارای کابین هستند، علاوه بر این مورد همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم، حرکت آسانسورها به صورت عمودی در بین طبقات مختلف صورت می گیرد.

مراحل نصب ریل آسانسور

از اولین قطعاتی که در چاه آسانسور نصب می گردد ریل های آسانسور می باشد که معمولا عمر آن ها برابر با عمر ساختمان است. از عوامل اصلی که در کیفیت حرکت آسانسور تأثیر گذار است می توان به ریل ها اشاره کرد.همانطور که می دانید ریل گذاری آسانسور دارای دو مجموعه است. اولین مجموعه ریل ها مربوط به هدایت کابین آسانسور کششی در حرکتی عمودی به سمت بالا و پایین است و همچنین ریل های وزنه تعادل؛ دومین مجموعه ریل هایی را باید به طور اختصاصی برای آن ها نصب نمود.

در آسانسورهایی که کابین آن ها دارای دو درب عمودی هستند ریل ها در گوشه چاه نصب می شوند و به وضعیت گوشه ای که قرار دارند اصطلاحا کرنر پست (Corner post) می گویند. در آسانسور های هیدرولیکی معمولا فقط یک نوع طراحی و نصب برای ریل های آسانسور اجرا می شود.

در نصب ریل آسانسور معمولا به طول ۵ متر ریل استفاده می شود البته در طراحی های خاص متراژ ریلها می تواند ۲٫۵ متر یا حتی یک متری هم باشد. مثلا در سد ها و ساختمان های بسیار بلند طول ریل ها متفاوت با منازل مسکونی می باشد. متراژ ریل ها معمولا به صورت ۵ متر است اما بنا به درخواست کارفرما و نوع طراحی مهندس سازه آسانسور ساختمان می توانند تقاضای ریل هایی با طول متفاوت دهند و کارخانه سازنده نسب به ساخت و برش ریل ها اقدام نماید. برخی از شرکت های سازنده برای اجرای درست و دقیق تر ریل ها قسمت پشت ریل ها را شماره گذاری می کنند تا نصاب نصب ریل آسانسور بتواند با دقت بهتر بتواند عملیات ریل گذاری آسانسور را انجام دهد. ابعاد و نوع ریل ها بسته به ظرفیت و سرعت هر آسانسور طراحی می شود. .

نصب کابین آسانسور

امروزه با پیشرفت چشمگیری که صنعت ساختمان سازی داشته است ، مهندسان ساختمان موفق به طراحی و ساخت ساختمان هایی سر به فلک کشیده شده اند که این ساختمان های سر به فلک کشیده نیاز به امکانات رفاهی خاصی دارند. یکی از امکانات ضروری برای ساختمان های بالای ۴ طبقه آسانسور است تا جایی که آسانسور را قلب تپنده ساختمان ها می دانند.

مشخصات آسانسور – قیمت (این جدول مربوط به یک شرکت نصب و راه اندازی آسانسور ایمن صنعت در تهران و کرج است)

تعداد دستگاه ۱

تعداد توقف ۵
ظرفیت ۴۵۰ کیلوگرم/ ۶ نفرِ (طبق ابعاد چاهک)
سرعت ۱ متر بر ثانیه
نوع درب لولایی
موتور ۱۳MR ایتالیایی ۵/۵ کیلووات
نوع آسانسور مسافربر کششی
طول مسیر حرکت حدود ۱۷ متر برای ۵ توقف و طول چاه ۱۹ متر
نوع ترمز حفاظتی گاورنر کنترل سرعت با پاراشوت تدریجی و میکروسوییچ قطع مدار دارای قطع الکتریکی و مکانیکی پلمپ شده، دارای سیم به کسل به قطر ۶، دو شیار برای کار در حالت نرمال و حالت تست با وزنه ته چاه برای کنترل کشیدگی سیم به کسل
برق موردنیاز موتور سه فاز، ۳۸۰ ولت، ۵۰ سیکل
نوع و اندازه ریل ها ریل کابیت T9 وزنه T5 دونفره و کشش سرد
وزنه تعادل بتونی با قاب پلاستیکی
شاسی احضار کابین و طبقات از نوع دیجیتالی دارای نشان دهنده جهت موقعیت حرکت کابین، کلید زنگ اعلام خطر اضطراری، کلید فن (هواکش)
نوع موتور گیربکس چرخ دنده حلزونی با مارک MR13 ساخت ایتالیا ۵/۵ کیلووات

موتور گیربکس با کشش ترافیک ۱۸۰ استارت در ساعت با فن خنک کننده و دارای فلکه مخصوص حرکت در مواقع قطع برق است. دارای نشانگر سطح روغن و استفاده از کاسه و نمد برای جلوگیری از نشت روغن، دارای گارد محافظ سیم به کسل برای جلوگیری از خروج سیم بکسلیک ۱۸۰ استارت د موقعیت حرکت کابین، کلید زنگ اعلام خطر اضطراری، کلید فن (هواکش) یم به کسل به قطر ۶، دو شیار برای

سیم به کسل گستاولف از نوع مغز کنفی ۱۹×۸ مطابق استاندارد DIN اروپا (دراگو)
تراول کابل از نوع تخت مطابق با استاندارد DIN اروپا (دات وایلر) (سانکا، فوپا)
نوع درب های طبقات نیمه اتوماتیک ساخت ایران درجه یک بارنگ کوره ای
ارتفاع طبقات ۲/۳ متر
محل موتورخانه بالای چاهک آسانسور
مشخصات و تجهیزات کابین بدنه کابین از ورق گالوانیزه با تزیینات کامل فرمیکا استیل مجهز به لرزه گیر و با سنگ یک تکه با سقف جدید لیزری و نورپردازی غیرمستقیم با هالوژن و یا فلورسنت، آیینه، دستگیره، هواکش، زنگ خطر، دکمه های باز و بسته کردن درهای اتوماتیک و شاسی داخل کابین
تابلو فرمان میکروپروسسوری با ویژگی و امکانات تابلو فرمان استفاده از باتری نیکل کادمیم برای تغذیه آلارم در مواقع اضطراری استفاده از فیوز مناسب برای حفاظت تمام ورودی ها و خروجی ها و تشخیص وضعیت دو فاز شدن و معکوس شدن فازها حفاظت موتور به وسیله کلید اتوماتیک و مراقبت های نرم افزاری استفاده از زمان بندی نرم افزاری در سیستم روشنایی کابین نمایش آسان خرابی آسانسور با استفاده از نمایشگر ساده روی تابلو فرمان و کنداکتورها و کلید حرارتی از نوع تله مکانیک فرانسه همراه با اعلام طبقات و موزیک

مرکز تولید آسانسور

یکی از قطعات تشکیل دهنده ی آسانسور که حرکت کابین آسانسور و همچنین وزنه ی تعادل را در جابه جایی آسانسور هدایت می کند. به عبارت دیگر با کمک ریل از انحراف کابین در جهات مختلف جلوگیری می شود.

 • موتور

موتور آسانسور اگر مهم ترین قطعه ی آسانسور نباشد یکی از حیاتی ترین قطعات آن به شمار می رود. در واقع موتور آسانسور است که موجب حرکت کابین آسانسور می شود.

 • کابین آسانسور

کابین یا اتاقک آسانسوربه فضایی گفته می شود که افراد و یا کالاهای مورد نظر در درون آن جای گرفته و در میان طبقات مختلف جابه جا می شوند.

 • تابلو فرمان

شرکت آسانسور

تابلو فرمان در آسانسور با به کارگیری ریزپردازنده و قطعات الکتریکی حرکت کابین را در میان طبقات مختلف کنترل کرده و وضعیت را در حالات مختلف گزارش می دهد.

توجه به کیفیت قطعات به کار رفته در آسانسور در طول عمر آن و همچنین خلق تجربه ی عالی از استفاده ی آسانسور را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مواردی که در انتخاب و خرید آسانسور باید به آن توجه کرد

 

 • نوع ساختمان

اندازه وشکل آسانسور را مشخص می کند. قاعدتاً استفاده از آسانسور در یک ساختمان مسکونی با یک ساختمان اداری و تجاری شلوغ متفاوت است. تعداد طبقات در انتخاب نوع آسانسور موثر است.

آسانسورهایی که در یک بیمارستان ومراکز بهداشت استفاده می شوند باید به گونه ای باشند که تخت و برانکارد به راحتی در آن ها جابه جا شود. اما در ساختمان های صنعتی به ویژه کارخانه ها باید توان حمل بار سنگین را داشته باشند.

 • ظرفیت ساختمان

ساختمان سه طبقه ای را در نظر بگیرید که ۶ خانوار ساکن آن هستند، مطمئنا چنین ساختمان کوچکی در برابر ساختمان اداری بزرگی که روزانه هزاران نفر در آن رفت و آمد دارند و به کرات از آسانسور آن ساختمان استفاده می کنند نباید کیفیت یکسانی داشته باشند. همان طور که می بینید ظرفیت ساختمانی که قرار است آسانسور در آن نصب شود در خرید و نصب آسانسور بسیار مهم است.

 • کمک گرفتن از یک متخصص

به هر حال آسانسور یک وسیله ای است که با اینکه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است هر فردی اطلاعات تخصصی کافی راجع به آن را نداشته باشد. در چنین مواقعی استفاده از دانش و اطلاعات افراد خبره در این کار می تواند به کمک ما بیاید. شاید گرفتن مشاوره از شرکت های ارائه دهنده ی آسانسور در این زمینه بتواند کمک شایانی به ما در انتخاب صحیح آسانسور بکند. چنین شرکت هایی علاوه بر اطلاع رسانی قیمت آسانسورها، مشخصات و جزئیات کاملی از آسانسورها را در اختیار فرد قرار می دهند.

 • توجه به مشخصه های فنی آسانسور

سفارش آسانسور

آسانسورها با توجه به نوع استفاده ای که دارند و شرکتی که آنها را ساخته است، کیفیت و ویژگی های متفاوتی را دارند. در هنگام خرید کابین آسانسور بهتر است ویژگی های فنی آن به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

نصب آسانسور

حالا که متوجه شدیم برای خرید آسانسور باید به چه مورادی توجه کرد، با فرض اینکه آسانسور را خریداری کرده باشید به این سوال پاسخ می دهیم که آسانسور را چکونه باید نصب کرد. توجه به این نکته خالی از لطف نیست که شما حتی اگر یک آسانسور با بهترین قطعات را خریداری کنید اما نصب آن به درستی انجام نشود به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید و احتمالا این آسانسور به جای آنکه خدمتی را به شما عرضه کند، موجب زحمت شما خواهد شد. بنابراین خرید و نصب آسانسور هر دو باید به دقت و زیر نظر متخصص انجام شوند.

مراحل نصب آسانسور

حالا که اطلاعات کافی برای خرید آسانسور را کسب کرده اید بهتر است به سراغ نصب آسانسور برویم. در این بخش از مقاله سعی داریم مراحل نصب آسانسور را برای شما شرح دهیم.

 • نصب ریل و درب

پیش از هر چیز، ریل هدایت کابین، درب های مورد نیاز در طبقات مختلف و کادر وزنه باید نصب شوند. طراح آسانسور موظف است که وضعیت نصب ریل ها و درب های موردنیاز در طبقات مختلف را مشخص کند، هرچند بهترین طرح برای نصب ریل به صورتی است که ریل هدایت کابین مماس بر مرکز صقل کابین باشد. با استفاده از این طرح، آسانسور کم ترین میزان اصطکاک را خواهد داشت در نتیجه عمر آسانسور نیز بیشتر خواهد شد، علاوه بر این می توان به ایجاد صدای کمتر در حین جابه جایی کابین نیز به عنوان یکی دیگر از مزیت های استفاده از طرح گفته شده اشاره کرد.

نکته ی حائز اهمیت دیگری که در نصب آسانسور باید به آن توجه کرد، دقت بالای شاقول به کار گرفته شده در مراحل نصب آسانسور است. به علاوه نصب ریل ها در جای مناسب خود و کاملا موازی با ریل روبه روی خود است.

در رابطه با نصب درب آسانسور باید به فواصل میان درب ها در طبقات مختلف توجه ای ویژه شود. طراح آسانسور نمی تواند به میل خود فواصل میان درب ها را کم و یا زیاد کند و برای تعیین این فواصل باید از استاندارد خاصی پیروی کند.

 • نصب مکانیکی آسانسور

آسانسور طبقات آپارتمان

پس از طراحی و قرار گرفتن ریل و درب ها در جای مناسب خود، نوبت به موتور آسانسور و کابین آن می رسد. اما پیش از آن لازم است با مفهوم شفت در آسانسور آشنا شوید. شفت یا چاه آسانسور به همان تونل عمودی اشاره دارد که کابین (اتاقک) آسانسور در آن جابه جا می شود. اگر بخواهیم خیلی دقیق به نصب آسانسور بپردازیم باید بگوییم که تنظیم و ایجاد فضای مناسب برای شفت از اولین و ضروری ترین کارهایی است که در حین ساختمان سازی باید به آن توجه کرد، در غیر این صورت حتی بهترین و کارآمدترین نصاب ها و متخصصین این حوزه نیز نمی توانند آسانسوری با کارکرد خوب را به شما تحویل دهند.

پس از نصب موتور، سیم بوکسل های کششی نصب شده و به عبارت دیگر معلق سازی کابین در این مرحله انجام می شود.

علاوه بر آنچه در این مرحله ذکر کردیم، نصب ترمز ایمنی و به طور کلی سیستم ایمنی آسانسور در همین مرحله نصب می شود.

 • نصب الکتریکی آسانسور

پس از طراحی و نصب ریل ، درب، موتور و هرآنچه توضیح داده شد، نوبت به بخش مهندسی کار نصب آسانسور می رسد. در این مرحله است که تابلو کنترل و سایر مدارات الکتریکی مورد نیاز آسانسور نصب می شوند. نوع سیم و مدارهای الکتریکی به کار رفته در این مرحله بسیار مهم است و اگر به درستی انتخاب نشود می تواند خطرات بزرگی همچون برق گرفتگی و یا حتی آتش سوزی که به دلیل اتصال برق رخ می دهند را در پی داشته باشد.

 • مرحله نهایی

حال به مرحله ی آخر می رسیم، در این مرحله هرآنچه برای نصب آسانسور مورد نیاز بود انجام شد و فقط تنظیمات نهایی و آزامایش آسانسور باقی می ماند.

آسانسور ساختمان

خلاصه کلام

همان طور که می دانید استفاده از آسانسور به خصوص در شهرهای بزرگ که دارای ساختمان های چندطبقه هستند کاملا رواج پیدا کرده است، بدون آسانسور جابه جایی در میان طبقات مختلف آسمان خراش ها و حتی ساختمان های چندطبقه به سختی انجام می شد. استفاده از آسانسور می تواند در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرد که در مقاله به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.

قصد ما بر این بود تا راهنمایی برای خرید و نصب آسانسور در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با دانش کافی اقدام به خرید مناسب ترین آسانسور برای خود کنید.

آسانسور شیک لوکس